Kapat

Allah (C.C) için sevmek

Anasayfa
Dini Bilgiler Allah (C.C) için sevmek

Sevmek ve sevgi kavramı yazılış bakımıyla kısa gibi görünse de aslında anlatılması zor ve uzun bir konudur. Kendin için sevmek başka bir şey, Allah için sevmek bambaşka bir şeydir. Eğer bir kişiyi kendin için seviyorsan o kişiden vazgeçmek zor olmayacaktır. Çünkü sen onu kendin için sevmişsin ve haliyle nefret etmekte senin elindedir. Fakat birisini Allah için seversek, işte ondan vazgeçmek hiç de kolay değildir. Zira Allah için sevdiğimiz bir kişiyi, Allah’ın rızası olmadığı müddetçe,onu sevmekten ve ona sevgi dolu davranmaktan vazgeçemeyiz.

 

ALLAH için sevmek…

Bu sevgi duyacağımız şey, gerek hayvan, gerek bitki, gerek insan olsun hepsi için aynıdır. Şunu da göz önünde bulundurmak zorundayız. Hani bir kavram vardır ya: “kaş yapayım derken, göz çıkarmak” diye . İşte bu sözdeki hataya düşmemek için elimizden gelen çabayı sarf etmeliyiz. Birisine:” ben seni Allah için seviyorum” deyip de peşinden ayrılmamak, onun hayatını zehir etmek çok yanlış bir şeydir.

ALLAH C.C

Eğer ki birisini Allah için sevmeye niyet ettiysek, Allah zaten hakkımızda hayırlı olanı nasip edecektir. Velev ki o şey ya da o kişi ,hakkımızda hayırlı değilse emin olalım ki, Allah bizlere onu nasip etmeyecektir. Zaten hayırlı olan da budur.

Sevmek için , hakka tutunmak gerekir.

İsra suresi’nin 11. Ayeti kerimesinde Rabbimiz şöyle buyurmuştur: ” insan iyiliği istediğini zannederek kötülüğü ister çünkü insan çok acelecidir.” Bizler , hiçbir konuda aceleci davranmayalım. Özellikle de nasip meselelerinde. Emin olalım ki, Allah bize öyle nimetler bahşedecek ki, işte o zaman “ey Allah’ım sana şükürler olsun” diyeceğiz.

Hayatımızdan sabrın, kalbimizden ve dilimizden şükrün eksik olmaması dileğiyle…

0 0 0 0 0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir