Kapat

Ey İnsan! hakka dön! Yoksa Zorla Döndürüleceksin.

Anasayfa
Dini Bilgiler Ey İnsan! hakka dön! Yoksa Zorla Döndürüleceksin.

Bizler bu dünyada yaşayan en şerefli varlıklarız. Bizler bu izzet ve ikramları bize veren bir rabb’ e karşı sorumluluklarımızı yerine getirmek zorundayız.

Allah a ibadet etmek , mümin kulların sorumluluğudur.

Dünyada boş bir yaşam sürüp ahiret hayatına hazırlıksız gitmekten daha fena ne olabilir?

Bu yazımızda sizlere Allah’ın yüceliğini ve ona karşı sorumlu olduğumuz şeyleri anlatmak istiyorum. Aslında hepimiz biliyoruz ki , bizi yoktan var eden ve varlığından haberdar eden bir rabb vardır. ve bu Allah c.c den başka kimse değildir. Şu kısacık hayatımızda , bizlere sayısız nimetler bahşetmiştir. Öyle nimetler ki saymakla bitmez. Fakat insan genellikle sorgulayıcı bir varlıktır. Ve maazallah çok fazla sorgu insanı dinden dahi çıkarabilir .

çok soru sormak tehlikelidir.

Şunu diyebilirsiniz: Aklı olan varlık sorgulayan varlıktır , ve eğer ALLAH bize akıl verdi ise gereğini yapmalıyız…Ama baktığımız zaman robotik bir kodlama ile yapılan insan kolu görünümlü bir makineye bile, akıllı makine deyip hayretler içerisinde şaşkın ve tüm hayranlığımızla bakıyoruz ama Allah Azze ve cellenin bizlere vermiş olduğu şu vücud için: “Rastgele
oluşmuştur ” diyenler dahi çıkmaktadır. Yahu kardeşim basit bir makine dahi onu yapan kişi olmadan yapılmazken , üstün meziyetlerle donatılan insanoğlu nasıl kendiliğinden oluşmuş olabilir. Kendimizi kandırmayalım .

Baktığımız zaman , Hristiyanlık propagandası güden kişiler , geçmiş zamanlarda misyonerlik faaliyetleriyle İslamı yıkmaya çalışmışlardır. Günümüzde , bu faaliyetler bitmiş gibi görünse dahi , aslında bitmemiş, aksine daha da hızlanmıştır. Evrim teorisiyle ve yahut çeşitli hurafelerle , insanın aklını karıştırıp yoldan çıkarıyorlar. Bunlara karşı akıllı ve uyanık olmamız gerekmektedir. Müslüman uyanık olması gereken kişidir .

Müslüman, uyanık davranan kişidir.

Peki bizler uyanık mıyız?

İnsan 2 türev şeklindedir. Birincisi : kendi tecrübelerini yaşayarak öğrenen ve bu öğrendiklerini kendine kural edinen , ikincisi ise: başkalarını söylediği sözlere göre hayatlarını şekillendiren. Aslında bunların ikisi de ideal öğrenme yollarıdır . fakat ikinci yola biraz dikkat etmek gerekir . Çünkü bize o şeyi anlatan kişinin, kişiliği bozuk olabilir ve hatta sizi hüsrana sürüklemek isteyen birisi dahi olabilir. Bu nedenle sürekli uyanık olmalıyız. Düşman her daim İslamı yıkmak , bayrağımızı göklerden indirmek ve ezanlarımızı susturmak için pusuda beklemektedir.

ALLAH bize hangi nimetleri verdi?

İnsan düşünen bir varlıktır. Bu aklı sadece ” ALLAH var mı, yer de mi gökte mi , varsa niçin görğünmüyor? gibi saçma sorular için kullanmak yerine , Allah bize , ahiret sınavını kazanma yolunda kullanmak için neler bahşetmiş şeklinde düşünebilir ve bu uğurda kullanabiriz.

Allah bize akıl,el,ayak,kol,hücre, konuşma ,yürüme, koşma, yazma , çizma vs vs bir sürü nimetler bahşetmiş ve bizden sadece tek bir şey istemiştir ki o da sadece teşekkür etmemizdir.

Allah , her canlıya nimet verendir.

Peki ALLAH a nasıl teşekkür ederiz?

Bir insan bize ,hoşumıuza giden bir şey hediye ettiğinde ona minnettar kalıyoruz . Peki alemlerin rabbi olan ve bize sonsuz ve sınırsız nimee verecek olan rabbimize karşı niçin minnettarlık duygumuz harekete geçmiyor?Bu konuyu düşünmemiz ve çözüm bulmamız gerekli. Bizler ALLAH-u tealaya karşı sorumlu olan varlıklarız ve ona karşı olan bu sorumluluklarımızı, yine onun koyduğu kurallar çerçevesinde yerine getirmeliyiz.

Mesela günah işlememeye gayret etmeliyiz. Namazlarımıza dikkat etmeliyiz. Kazancımızın helal ya da haram lokma olup olmadığına dikkat etmeliyiz. Velhasıl iyi bir kul olabilmek için, kendimizi iyilik terazisinde tartıp ,eksikliklerimizin ve yanlışlarımızın farkına varmalıyız.

ALLAH beni affeder mi?

Başka gidecek kapımız yok. Bin defa günaha girsek bile,, yine de döneceğimiz tek kapı Allah’ın kapısıdır. Zararın neresinden dönersek kardır. Allahın yoluna dönmek için yarını bekleme . Doğru vakit tam da şuan. Eğer ki Allah bu yazıyı okumayı sana nasip etti ise , emin ol ki seni hala huzuruna bekliyordur. Bizde vesile olabildik ise ne mutlu bize .

Allaha karşı en büyük şükür: namaz kılmaktır.

Ve şunu da diyebilirsin : Allah yok , sen ve senin gibiler boşa ibadet ediyor boşa namaz kılıyorlar. Ve bende şunu diyorum . Ey kardeşim. Velev ki biz boşa ibadet ediyoruz. Bir kaybımız var mı? – yok değil mi. Peki biz inanıyoruz elhamdülillah fakat hani inanmayanlar için söylüyorum . Ya inanmadığın o ALLAH var ise – ki zaten var- neleri kaybedeceğini bir düşün.

Allah , kuluna çok yakındır. o yeter ki ellerini onun kapısına açsın.

Doğru yola gel . Ölüm senin kapıda gelmeden evvel sen ALLAH ‘ ın kapısına gel . Bu kapı öyle bir kapı ki gelen kişi boş dönmez. Allah bizleri de kendi kapısından ayırmasın inşallah.

EĞER Kİ BİZ ALLAH IN YOLUNA DÖNMEZSEK , ALLAH BİZİ HUZURUNA ZORLA DÖNDÜRECEKTİR. O NEDENLE, ARTIK DOĞRUYA KÜREK ÇEKME VAKTİ. HAYDİ KARDEŞİM ALLAH BİZİ BEKLER…

1 0 0 1 0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir