Kapat

Google Play’den Kötü Haber! Tam 200 Virüslü Uygulama Tespit Edildi!

Anasayfa
Android Google Play’den Kötü Haber! Tam 200 Virüslü Uygulama Tespit Edildi!

Teknoloji geliştikçe siber hırsızlarda kendini geliştirmeye devam ediyor. Bu sefer siber hırsızlar Google Play Store’a sızdı. Aslında Google Play Store’a bir uygulama eklemek çok da kolay bir durum değil. Google önce yüklenecek olan uygulamayı incelemeden geçiriyor. Bunun bir virüs mü  olduğunu yada zararlı bir kod içerip içermediğini kontrol ediyor. Fakat, siber hırsızlar bunu da aşmanın yolunu bulup Google Play Store’a uygulamalarını eklemeyi başarmışlar. Bunun farkına varan  bir siber güvenlik şirketi olan Check Point firması yapmış olduğu araştırmalar neticesinde Google Play Store’da bulunan 200’den fazla uygulama içinde virüs olduğunu buldu.

Virüs olduğu iddia edilen uygulamalardan bazıları maalesef milyonlarca kez indirilip kullanılmış olduğu görülüyor. Dikkat çeken diğer bir ayrıntı ise bu uygulamaların bazılarının uzun bir süredir Google Play Store’da yer alması. Bu uygulamaların araştırma sonucu: yayınlandığında toplam 150 milyon kez indirildiği öğrenildi.

SimBad olarak da adlandırılan kötü amaçlı yazılım kendisini bir reklam yayınlama platformu olarak göstermeyi başarıyor. Maalesef geliştiricilerin farkına varmadığı bu yazılım Google Play Store’a giriş yapabilir ve bu şekilde milyonlarca kullanıcının cihazlarına girmeyi başarabilmektedir.

Siber hırsızlar bunu yaparken peki biz kendimizi bunlardan nasıl koruyabiliriz?

Aslında yapılacak şeyler çok basit detaylar;
1- Kesinlikle kaynağı bilinmeyen yerlerden uygulama indirilmemeli
2- Tanınmamış yazılımcıların yazılımlarından uzak durmalı
3- Bütün bunlara rağmen bir mobil antivirüs programı edinmek
kullanıcılar için faydası olacak çözümlerdir.

0 0 0 0 0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir